Каталог товарів
Супер пропозиції

Вибираємо лак для дерева — властивості і особливості різних видів

20.03.2020

Лак для дерева - це одночасно надійний захист від негативних зовнішніх впливів і оптимальний спосіб зберегти і навіть підкреслити унікальність природної краси натуральної деревини. Без спеціальних захисних матеріалів дерево не зможе надовго зберегти свої властивості і естетичну привабливість, надто вже воно вразливе, його цілісності і зовнішньому вигляду загрожують вологість, перепади температурного режиму, шкідники та інші фактори. На ринку України лаки для деревини, призначені для зовнішніх і внутрішніх робіт, представлені в широкому асортименті. Вибрати серед цього достатку кращий склад і купити його за оптимальною ціною - завдання не з простих. Але якщо ви розбираєтеся в різновидах продукції з даної категорії оздоблювальних матеріалів і розумієте, якими особливостями володіє той чи інший продукт, то напевно зумієте зробити вдалу і вигідну покупку.

Ключові критерії, за якими слід вибирати лак для дерева

  1. Умови експлуатації. Це перша і найважливіша характеристика, оскільки до обробних матеріалів для зовнішніх і внутрішніх робіт висуваються принципово різні вимоги. На вулиці дерево буде піддаватися постійній зміні температур, впливу дощу і снігу, ультрафіолетових променів. У будинку ж, від паркетного глянцевого лаку, наприклад, буде потрібно вже екологічність, відсутність загроз для здоров'я, стійкість під навантаженням і інші властивості.
  2. Зносостійкість складу. Від того, яке навантаження чекає на поверхню, покриту лаком для дерева, залежать вимоги до його міцності. Меблевим фасадам, наприклад, у порівнянні з паркетною дошкою, не загрожує сильний знос, так що і покриття може бути трохи менш стійким.
  3. Наявність токсичних компонентів. При нанесенні і в процесі висихання багатьох сучасних лаків для дерева (поліуретанові, акрилові, поліефірні та інші) їх різкий специфічний запах, завдяки присутності в складі органічних розчинників, може стати причиною головного болю, а то і серйозного отруєння. Перераховані види складів, а також нітролаки наносяться в спеціальних захисних засобах і використовуються в нежитлових приміщеннях. Для квартир же оптимальний вибір - це екологічний лак для дерева на водній основі, який практично не має запаху.
  4. Період висихання. Час, за який шар покриття повністю висихає, може становити в середньому від 6 годин до трьох діб, а іноді ще довше. Довше інших сохнуть масляні лаки для дерева і склади на водній основі, а ось спиртовим і нітроцелюлозним потрібно мінімум часу - 20-30 хвилин. Тривалість проведення оздоблювальних робіт важлива, тому, коли ви вирішуєте, який матеріал вибрати, визначіть, чи потрібен вам саме швидковисихаючий варіант.
  5. Термостійкість. У приміщеннях, де є підвищений ризик загорянь, необхідно покривати дерев'яні поверхні спеціальними термостійкими складами, при цьому важливо не тільки правильно вибрати лак для підлоги, але ретельно дотримуватися техніки його нанесення.
  6. Ступінь блиску. Використовуючи лак для дерева, можна створювати на поверхні деревини різні ефекти - матового і глянцевого покриття. Кожен варіант має свої переваги - глянець, наприклад, створює візуальний ефект додаткового простору, а матове покриття вдало підкреслює природну красу деревини. Між двома крайнощами є маса півтонів - напівглянцеві і напівматові паркетні лаки, так що при бажанні можна купити саме той варіант, який влаштує вас на 100%.

Зверніть увагу, якщо оздоблювальні роботи ви будете виконувати самостійно без залучення фахівців, краще вибрати однокомпонентні варіанти, які максимально легко наносяться і, коли висохнуть, утворюють захисну плівку. Професіонали можуть використовувати більш стійкі двокомпонентні склади, в яких плівка утворюється в результаті взаємодії двох речовин. Має велике значення також необхідність попередньої ґрунтування в тих випадках, коли ви використовуєте НЕ самоґрунтувальні лаки для дерева, що наносяться безпосередньо на деревину.

Лаки для дерева - популярні види і їх основні особливості

Всі численні лаки для дерева, присутні в продажу, розрізняються за своїм складом. Виходячи з цього, їх можна розділити на кілька груп, в кожній з яких будуть свої особливості, переваги і недоліки. Їх слід взяти до уваги до початку опоряджувальних робіт.

Ґрунтувальні. Це проміжне покриття, завдання якого скоротити витрату фінішного складу полегшити і спростити його нанесення, підвищити «зчіплюваність» з основою. Швидковисихаючі ґрунтувальні лаки відмінно заповнюють пори деревини і нейтралізують натуральні масла в її екзотичних породах. Перш ніж купити такий варіант, переконайтеся, що його основа збігається з основою фінішного покриття.

Водорозчинні. Лаки для деревини на водній основі сохнуть довше інших, оскільки воді потрібно більше часу для повного випаровування. Це можна вважати, поряд з помірним показником зносостійкості, практично єдиними недоліками, зате список достоїнств куди більше:

  • нешкідливість для здоров'я;
  • відсутність різкого специфічного запаху (можна проводити роботи в житлових приміщеннях);
  • високий рівень пожежної безпеки;
  • доступна ціна.

У числі особливостей продуктів на водній основі слід згадати їх «підвищену вимогливість» до вибору валика - потрібен досить м'який інструмент з помірно довгим ворсом.

Безводні поліуретанові. Це універсальні швидковисихаючі склади, в основі яких може бути акрил, уретан або розчинник. Якщо вибрати такий варіант, вам гарантовано чимало плюсів:

  • міцність і зносостійкість;
  • термостійкість;
  • відсутність специфічних вимог до мікроклімату всередині приміщення;
  • вологостійкість;
  • еластичність.

Поліуретанові лаки для дерева багато хто вважає оптимальним вибором, але необхідно враховувати, що вони сприйнятливі до відсотку вологості деревини, а краплі рідини, що потрапили на покриття до його висихання можуть стати причиною появи плям або пухирів.

Алкідні (масляні). У такій продукції основний компонент - це алкідні смоли, отримані з натуральних матеріалів. Вони не бояться вологості і стрибків температури. Цінують їх також за високі проникаючі властивості і здатність робити відтінок дерева більш інтенсивним. До числа недоліків алкідних складів відноситься довгий період висихання (більше доби) і порівняно низька зносостійкість, так що використовують його частіше для меблів, ніж для підлоги.

Формальдегідні. Завдяки наявності формальдегідних смол, які випаровуються без залишку після повного висихання, такі матеріали дозволяють отримати найдовговічніше і стійке до зносу покриття з низкою додаткових переваг:

  • висока адгезія з основою;
  • стійкість до перепадів температурних режимів;
  • вологостійкість;
  • відсутність потреби в попередньої грунтовки деревини;
  • можливість використання в місцях з максимально високим навантаженням.

Недоліки у формальдегідних лаків для дерева теж є — це досить суттєвий склеюючий ефект і необхідність працювати в засобах захисту через сильний неприємний запах.

Існують і інші типи лаків (епоксидні, поліефірні, спиртові і т. д.), Кожен з яких має свої характеристики. При виборі рекомендується відштовхуватися, в першу чергу, від умов, в яких буде проходити експлуатація виробів. Враховуватися повинні всі значущі чинники - від температури і вологості до рівня навантаження. На особливу увагу при внутрішніх роботах заслуговує екологічність матеріалу і відсутність різкого запаху.

РЕКОМЕНДУЄМО ДО ЗАМОВЛЕННЯ