Лаки
Лаки - класифікація, призначення, критерії вибору
Будівельно-ремонтні роботи передбачають використання найрізноманітніших лакових продуктів, призначення яких полягає в створенні міцної плівки, що захищає поверхні від факторів, що шкодять, створенні акценту на природній красі того чи іншого матеріалу, продовження його терміну служби.
На сучасному ринку оздоблювальних матеріалів не бракує варіантів для вибору. Швидше, навпаки - вражаючий асортимент може поставити в глухий кут непідготовленого покупця. Щоб зробити правильний вибір і купити за вигідною ціною якісний, сертифікований і екологічний лак для дерева, каменю, цегли або бетону, необхідно орієнтуватися в видах і особливостях даного продукту.
Лаки - основні види і специфіка застосування
Залежно від виду розчинника в складі лаків (а це можуть бути як і вода, природні або синтетичні олії, так і ацетон або спирти) вони діляться на групи:
- водні;
- олійні;
- акрилові;
- спиртові;
- нафтополімерні;
- епоксидні;
- двокомпонентні і т. д.
Кожен вид сировинної основи надає засобам, певний перелік особливих експлуатаційних характеристик, які в свою чергу є або конкретними перевагами, або недоліками.
- Акриловий лак частіше використовується як декоративний оздоблювальний засіб для металу, скла і дерева, яким з його допомогою надають різні відтінки і забезпечують захист.
- Олійні склади користуються попитом, завдяки широкій колірній гамі, але вони підходять тільки для внутрішніх робіт через нездатність протистояти атмосферним явищам.
- Ціни на нафтополімерні лаки нижчі, ніж на олійні, і при цьому вони мають непогану стійкість як до вологи, так і агресивних хімічних засобів.
- Двокомпонентні - найсучасніші лаки, з відмінними характеристиками і здатністю протистояти серйозним експлуатаційним навантаженням, але наносити їх слід в респіраторах і захисному одязі через виділення токсичних речовин.
- Спиртові (політури) лаки утворюють міцну глянцеву плівку, яку можна піддавати поліруванню. Ціна такого засобу досить висока. Його застосовують, наприклад, для полірування музичних інструментів.
- Водний лак - один з найбільш затребуваних на ринку варіантів вибору, завдяки своїй екологічності, відмінній зносостійкості, стійкість до вологи і ультрафіолету. Він швидко сохне і утворює міцну плівку, матову або глянцеву. Саме цей тип широко застосовується для обробки паркету, вікон і дверей, фасадів будинків, садового декору і т. д. У число головних його переваг потрапляє відсутність різкого запаху і нешкідливість для людини, економічна витрата, естетичність і пожежна безпека.
Класифікація лаків за призначенням
- Для дерева. Призначаються як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. У цю категорію потрапляють лаки для паркету, які відрізняє підвищена стійкість до стирання. При виборі важливо врахувати ступінь блиску і екологічність.
- Для металу. Їх завдання - захищати металеві конструкції від корозії і надавати їм естетичну привабливість. Головні переваги - зносостійкість і нечутливість до корозійних процесів. Оптимальні варіанти - поліуретанові і епоксидні лаки.
- Для каменю. Склади, призначені для обробки поверхні каменю, підкреслюють його натуральну фактуру, надають блиск, вирівнюють колір і підсилюють його. Застосовуються в будь-яких типах будівель як з природного, так і зі штучного каменю, захищаючи їх від атмосферних явищ і механічної дії.
- Для бетону. Застосовуються для всіх типів поверхонь - підлог, стін, облицювальної і тротуарної плитки. Серед переваг цього типу - чудова стійкість до стирання, пошкоджень механічного характеру, погодних умов і т. д.
Які фактори слід враховувати при виборі лаку
Збираючись купити конкретний засіб, необхідно послідовно проаналізувати наступні важливі моменти:
- Умови експлуатації. Потрібно враховувати, чи буде матеріал піддаватися змінам температурних режимів, вологості і дії сонячних променів. Виробники вказують на упаковці товару умови, в яких можна використовувати той чи інший продукт. Не ігноруйте ці дані!
- Зносостійкість. Величезне значення має ступінь навантаження на поверхню. Так, наприклад, для дерев'яного паркету і дерев'яних меблів знадобляться різні склади продукту. У першому випадку принципово важлива їх міцність і стійкість до зношування.
- Екологічність. На жаль, більшість сучасних лаків в процесі нанесення і висихання дають різкий неприємний запах, через вміст органічних розчинників. Запах зникне, коли лак висохне і стане повністю безпечним, але до тих пір, є ризик отримати отруєння при роботі без спеціальних засобів захисту. Для внутрішніх робіт слід вибирати найменш токсичні склади, зокрема - матеріали на водній основі.
- Час висихання. Дана характеристика береться до уваги, коли важливо знати, скільки часу займе робота. Шар лаку може сохнути від 20 хвилин до 72 годин. Врахуйте, що олійні варіанти сохнуть довше за інші.
У приміщеннях, де є ризик загоряння, необхідно врахувати також термостійкість.